Teknolojinin Üstün Yetenekli Çocuklar İçin Destekleyici Rolü

Teknolojinin Üstün Yetenekli Çocuklar İçin Destekleyici Rolü

Teknolojinin Üstün Yetenekli Çocuklar İçin Destekleyici Rolü

Teknolojinin güçlü ve kimi zaman tedirgin edici yönleri bulunmaktadır. Dijital çağın ve teknolojinin sundukları doğru kullanıldığında, katkıları ve faydaları muazzam derecede fazla ve etkindir. 16 yaşından küçük çocukların gerek sosyal medya, gerek genel internet kullanımı, gerek teknolojik cihaz kullanımının ebeveyn gözetiminde olması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Teknolojik cihazların sundukları kadar yaydığı dalgalar ve ışıklar da oldukça yoğundur. Aşırı derecede kullanım sonucunda, bunlar, hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde sağlık açısından zarar teşkil etmektedir. Her şeyde olduğu gibi teknolojik cihazların kullanımının da fazlası zararlıdır. Bu sebepten tablet, bilgisayar ya da telefonların günlük kullanımına saat sınırlandırmaları getirmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bunun yanı sıra teknolojinin çocukların öğrenme şekli üzerinde güçlü bir rolü olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu durum, üstün yetenekli öğrenciler için de geçerlidir. Hatta teknoloji onlar için daha gerekli rol oynamaktadır. Çünkü onların herkesten farklı olarak kendilere özel ihtiyaçları daha kapsamlıdır.

Teknolojinin üstün yetenekli öğrencileri desteklemenize yardımcı olabileceği durumları mevcuttur.

 

TEKNOLOJİDEN ÖĞRENİLECEKLER

 

Öğrenciler, farklı hızlarda ve farklı şekillerde öğrenirler. Öğrencilerin her birinin seviyesine uygun olarak, hepsine birden uyum sağlamak öğretmenler için zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte, üstün yetenekli öğrenciler, normal okullardaki sınıflarda genellikle azınlık oldukları ve akranlarınınkinin ötesine geçen özel öğrenme avantajları yüksek olduğu için farklı bir zorluk teşkil edebilirler. Öğretmenler için, diğer öğrencilere öğretim verirken, üstün yetenekli öğrencileri ile ilgilenmek zorlayıcı olabilir.

 

Neyse ki; teknoloji, öğretmenlerin üstün yetenekli öğrencilerinin benzersiz ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabilir. Teknoloji sadece destekleme değil, aynı zamanda gelişmelerine de yardımcı olma gücüne sahiptir. Öğrenme söz konusu olduğunda, üstün yetenekli öğrenciler genellikle onları normal öğrencilerden ayıran farklı ilgi alanlarına ve bilgiye sahiptirler. Bu konuda internet büyük bir okyanustur. İçinde türlü cevherler ve kaynaklar bulundurmaktadır.

E-kitaplar, bloglar, video anlatımlar, online eğitimler gibi aktiviteler üstün yetenekli öğrencilerin öğrenmesini kişiselleştir ve kolayca ulaşılabildiğinden dolayı çok yardımcı olabilirler. Aynı zamanda bazı yardımcı teknolojiler çocukların öğrenmeye olan sevgisini de besleyebilirler. Üstün yetenekli öğrenciler, kendilerine uygun faaliyetlere Bilsem Online sisteminden de ulaşabilirler.

 

KENDİ KENDİNİ YÖNETEN ÖĞRENCİLER

 

Üstün yetenekli çocuklar daha fazla motivasyonlu ve öğrenmeye istekli, merak seviyeleri yüksek olabilirler. Teknoloji, üstün yetenekli öğrencilerin yalnızca ilgi alanlarını ve bilgilerini genişletmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onları kendi eğitim deneyimlerinin kontrolünü ele alan bağımsız, kendi kendini yöneten öğrenenler olmaya da teşvik eder. Teknoloji sayesinde kolayca, kimseye ihtiyaç duymadan istediği bilgiye, merak ettiklerine, ilgi alanlarına erişebilmesi onu memnun edecektir.

 

TEKNOLOJİ SOSYALLEŞMEYE ENGEL DEĞİL

 

Üstün zekalı öğrenciler başkalarıyla ilişki kurmakta zorlanabileceğinden kendilerini izole ve yalnız hissetmeye başlayabilirler. Ne yazık ki, bir öğretmen olarak, yetenekli olsun ya da olmasın, öğrencilerinizin sosyal ilişkilerindeki mücadelesini izlemek zor olabilir.

Özellikle pandemi döneminde hepimiz evlerde bir nebze izole şekilde, sosyalleşemeden zaman geçirmek zorunda kaldık. Bu gibi durumlarda ya da havaların, mesafelerin sosyalleşmeye engel olduğu zamanlarda teknolojiden bu konuda da destek alabilirsiniz. Üstün zekalı çocukların kendileri gibi arkadaşlarıyla online olarak görüşmeler sağlayacağı ortamlar oluşturabilirsiniz. Üstün zekalı çocukların velilerinin yer aldığı Whatsapp grubu kurabilir ya da sosyal medya üzerinden gruplar kurabilirsiniz. Bu şekilde onlarla iletişiminiz daha kolay hale gelecektir. Kuracağınız iletişim ile çocuklarınız için online görüşmeler tertipleyebilirsiniz. Velilerin denetiminde gerçekleşecek bu sohbetler, üstün yetenekli öğrencilerin benzer yetenek ve ilgi alanlarına sahip diğer üstün yetenekli öğrencilerle bağlantı kurmalarına yardımcı olabilir. Bir öğretmen ya da veli olarak bilgisayar veya tablet gibi teknolojik araçlar aracılığıyla üstün yetenekli çocukları bu tür kaynaklara yönlendirerek yardımcı olabilirsiniz. Çocukların kolaylıkla sosyalleşebilmesi, onlara yalnız olmadıklarını hissettirecektir. Bu şekilde kendilerini daha güvende hissedebilirler ve akran ilişkileri kurmaları onlar için daha kolay hale gelebilir. Çocuğunuzun sosyalleşmesi için her alanı değerlendirmeniz faydalı olacaktır.