Bilsem'de Nasıl Eğitim Verilmektedir?

Bilsem'de Nasıl Eğitim Verilmektedir?

BİLSEM'DE NASIL EĞİTİM VERİLMEKTEDİR?

Geleneksel eğitim programları üstün yetenekli çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça yetersiz kalmaktadır. Programlar özel öğrenciler için tasarlanmamıştır ve öğretmenler özel çocukların eğitimleri üzerine öğrenim görmemişlerdir. Ayrıca normal okul ortamında üstün yetenekli öğrenciler, kendilerini farklı veya sıra dışı olarak düşünen akranlarıyla bir sınıfta genellikle kendilerini rahatsız hissedebilir ve dışlanabilirler. Yaşıtlarının olduğu ortamdan dışlanmak, onları toplumdan izole, asosyal ve eğitimden soğuk bireyler haline getirebilir.

ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERE NEDEN FARKLI BİR EĞİTİM VERİLMELİ?

Üstün yetenekli çocuklara yönelik eğitim programları, öğrenme sevgisini ve nasıl öğrenileceğine ilişkin bilgi ve becerileri öğretir. Kendilerini kabullenmelerini, özgüvenlerini desteklemelerini sağlar ve kariyer başarılarını destekler. Üstün zekalı çocuklar, kendilerine uygun eğitim programları ile zorlukların üstesinden daha kolay gelirler. Kendileri gibi düşünen, aynı sorunlarla karşılaşan ve aynı öğrenme sevgisinden zevk alan diğer üstün yetenekli öğrencilerle bir araya geldiklerinde kendilerini çok daha farklı hissederler. Daha iyi uyum sağlarlar ve anlaşıldıklarını, kabul edildiklerini görerek mutlu olurlar.

Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimleri de eğitimcileri de farklıdır. Normal okullardaki materyaller zorlayıcı olmadığında veya eğitim programının hızı onların seviyelerine göre yavaş olduğunda, üstün yetenekli öğrenciler ilgilerini çok çabuk kaybederler. Yeni bilgileri kolayca öğrendikleri için çok fazla tekrarda kendilerine fayda sağlamaz ve bu durumda geri çekilirler. Bu durum öğrenme süreçlerinin tamamen durmasına sebep olabilir. Okuldan ya da eğitimden onları soğutabilir, uyum sorunu yaşatabilir.  Özellikle üstün yetenekli öğrenciler için tasarlanmış bir müfredat, yeteneklerini geliştirmek için en iyi fırsatı sağlar. Onlara özel eğitim programları ve müfredatlar hızlarına uygun, zenginleştirilmiş programlardır. Kendilerine uygun yerlerde eğitim görmeleri, eğitimle aralarına mesafe konulmasını önler ve başarı seviyelerini arttırır.

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARA NEREDE EĞİTİM VERİLİYOR?

BİLSEM ( Bilim ve sanat eğitim merkezi) üstün yetenekli çocuklar için eğitim veren, destekleyici bir eğitim kurumudur. Üstün yetenekli çocuklarınızın burada eğitim görebilmeleri için Bilsem sınav tarihlerini kaçırmamanız gerekmektedir. Çünkü öğrenciler bu kurumda sınavlar sonucunda eğitim görmeye hak kazanmaktadırlar. Sınavları kazanarak burada eğitim görecek olan öğrenciler örgün eğitimlerine de devam edebilmektedirler.

BİLSEM'DE NASIL EĞİTİM VERİLMEKTEDİR?

Bilsem'de  verilen eğitimler oldukça kapsamlı ve üstün yetenekli çocuklara uygundur. Üstün yetenekli çocuğun baskın ve güçsüz yanlarını görebilen uzman eğitimciler ışığında, çocuğu bütün olarak değerlendiren, kapsamlı analizlerle onlara en uygun eğitimler sunulmaktadır. Kayıtları yapılan öğrencilerin düzeyleri ölçüldükten sonra eğitim programları bireyselleştirilerek hazırlanmaktadır.

Oryantasyon eğitiminin ardından alışan çocuk için belli başlıklardan oluşan kapsamlı eğitimler şu şekildedir.

1) Destek Eğitimi

   a) İletişim Becerileri

   b) Grupla Çalışma Teknikleri

   c) Öğrenme Yöntemleri

   d) Problem Çözme Teknikleri

   e) Bilimsel Araştırma Teknikleri

   f) Yabancı Dil

   g) Bilgisayar

   h) Sosyal Etkinlikler

2) Bireysel Yetenekleri

a) Fark Ettirme

b) Özel Yetenekleri Geliştirme

c) Proje Üretimi/Yönetimi

Bu programların belli bir bitirme süresi ya da not sistemi bulunmamaktadır. Öğrenciler yarıştırılmamaktadır. Her öğrenci kendi seviyesine göre programları tamamlamaktadır. Öğrencilerin niteliklerini beslemeye, yeteneklerini geliştirmeye ve doğru kullanmaya yönelik eğitimler verilmektedir. Eğitim verilen sınıflar az nüfusludur. 5-6 kişiden oluşan sınıflardan oluşan Bilsem eğitim merkezi, bu şekilde çocuğun seviyesini ortaya çıkarmaya ve kendini daha iyi göstermesine yönelik, öğrenciyi tatmin edici çalışmaktadır. Eğitimlerde özel materyal ve uygulamalar yer alır. Grup çalışmalarına yer verildiği gibi bireysel çalışmalara da yer verilmektedir. Bilsem'de eğitim alan bir öğrenci kendisi gibi öğrencilerle birlikte olmaktan dolayı kendisini daha iyi hissedecektir.