Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Nedir?

04 Şubat, 2022

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı, yeni doğan bebeklerde cildin ve göz beyazlarının sararmasına neden olan yaygın bir durumdur. Bebeklerde görülen bu sarılık hastalığı, yenidoğan sarılığı olarak adlandırılmaktadır. Çoğu zaman zararsızdır. Bebeklerin üçte ikisinde görülen bu hastalık korkulacak bir durum değildir fakat ihmale de gelmez.

Yenidoğan Sarılığının Belirtileri Nedir?

Şiddeti yükseldikçe yüz, kol, bacaklar, avuç içi ve ayak tabanı renginde değişim gözlemlenmektedir.

Yenidoğan bebeklerin idrarları renksiz olmalıdır. Eğer koyu sarı bir idrar gözlemleniyorsa sarılık olma ihtimali yüksektir.

Aynı zamanda sarılık halinde kakalarının rengi de soluk olmaktadır.

Sürekli uyku hali varsa ve emmede zorlanıyorsa bu da sarılık belirtisidir.

Özellikle böyle bir durumda acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü çocuk beslenmede zorlanıyor ve halsizliği arttıysa sarılık düzeyinin çok yükselmiş olduğunun belirtisidir.

Halkımızca çok yapılan yanlışlardan birisi olan sarı bir örtü ya da kumaşı bebeğe temas ettirerek sarılık hastalığının geçeceğine olan inanış, tamamen hurafe ve batıl bir inançtır. Bu tarz hatalarla zaman kaybederek çocuğunuzu riske atmayın. Sarı bir giyecek ya da örtü ile temas eden çocuğun renk değişimi farkedilmeyebilir. Bu durum aksine, bebeğin cilt ve göz rengindeki sararmayı kamufle ederek gözünüzü yanıltabilir ve tedavi için gecikmenize neden olabilir. Özellikle aile büyükleri tarafından ısrarla yapılan bu hata sizi zora sürükleyebilir. Çünkü sarılık tedavilerine geç kalındığı takdirde kernikterus denilen ve sinir sisteminde ciddi hasarlara yol açabilen bir hastalık görülebilir. Sarılık, yanlışlar ve hurafelerle zaman kaybedilmeyecek kadar öneme sahip bir rahatsızlıktır. Erkenden farkedilerek, tedavi için tıbbi destek alındığında ise kolaylıkla geçebilecek bir hastalıktır.

Aile büyüklerine bu tarz inanışlarda ısrar etmemeleri ve hastalık gibi ciddi durumlarda anlayışlı olmaları gerektiğini bir kez daha bu vesile ile hatırlatmış olalım.

 

Yenidoğan Sarılığının Tedavisi Nedir?

Bazı yenidoğan sarılıkları bir ya da iki hafta içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Fakat sarılık ilerleyerek, çocuğu halsiz düşürecek, emmesini zorlaştıracak dereceye ulaştıysa bilirubin seviyesi yükselmiş demektir. Böyle bir durumda sarılık tedavisi için tıbbi destek alınması gerekmektedir. Yenidoğan sarılığı tedavisi kolaylıkla mümkündür. Eğer bilirubin seviyesi yükseldiyse, bebek fototerapi denilen, bilirubini karaciğer tarafından daha kolay parçalanabilecek bir forma dönüştüren özel bir ışık tedavisine tabi tutuluyor. Bu ışık, sarılığa neden olan bilirubinin vücuttan atılmasını sağlıyor. Fototerapinin bebeğe hiçbir zararı olmamaktadır. Bebeğin gözleri ışıktan zarar görmemesi için kapatılmaktadır. Sarılığın önlenmesinde anne sütü ve beslenme büyük öneme sahiptir. Bu sebepten doğumun ilk saatinden itibaren olabildiğince fazla emzirmek gerekmektedir. Emzirme ya da anne sütü konusunda sıkıntı yaşanıyorsa mama takviyesi yapılması gerekmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise; değişim transfüzyonu. Bu, bebeğinizin kanının, kan damarlarına yerleştirilen ince bir tüp kullanılarak alındığı ve uygun bir donörden alınan kanla değiştirildiği bir tedavi türüdür. Çoğu bebek bu tedaviye iyi yanıt verir ve birkaç gün sonra hastaneden ayrılabilir.

 

Yenidoğan Sarılığının Sebebi Nedir?

Sarılık, kanda bilirubin birikmesinden kaynaklanır. Bilirubin, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri parçalandığında üretilen sarı bir maddedir. Yeni doğan bebeklerde sarılık yaygındır çünkü bebeklerin kanlarında sık sık parçalanan ve değiştirilen çok sayıda kırmızı kan hücresi bulunur. Ayrıca, yeni doğmuş bir bebeğin karaciğeri tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle bilirubini kandan uzaklaştırmada daha az etkilidir.

Bazen genetik nedenler, bazen kan uyuşmazlığı, bazen yetersiz beslenme, erken ya da geç doğum gibi birçok faktör, yenidoğan sarılığının ortaya çıkmasında etkili olabiliyor. Kan uyuşmazlığı farkedildiği takdirde kan değişimi yapılması gereken durumlar olabiliyor. Sarılık, yeni doğan bebekleri etkileyebilecek en yaygın durumlardan biridir. Emzirme ile sarılık değerlerinin yükselmesinin önüne geçmek mümkündür.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.